Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

039 A pannóniai kereszténység (1-2. SZ.)

PANNÓNIAI KERESZTÉNYSÉG (1-2. SZ.) ÉS
PANNÓNIA PÜSPÖKSÉGEI A 4. SZÁZADBAN

 

Pannóniai kereszténység az 1-2. században.

A hithirdetés az első századokban nem volt valami egységesen megszervezett propaganda, ellenkezőleg, egyéni kezdeményezésből kiinduló tevékenység. Az első két században elsősorban a karizmatikus apostolok feladata volt az eredményes külső hithirdetésről gondoskodni. Hogy kik voltak az apostoli korszak kihalta után az új vallás terjesztői, kielégítő feleletet nem tudunk adni. (Nagy Tibor 1939. 5.)

Mithras, Jupiter, Isis kultusza már a Flaviusok és Antoninusok korában gyökeret vert Pannónia északi és nyugati határvárosaiban. (Nagy Tibor 1939. 24.)

Az első két században egyházközségekbe szervezett kereszténységnek Pannoniában a legcsekélyebb nyomát sem találjuk. Szervezett egyházközség első alkalommal csupán a 3. sz. közepe táján, a délpannóniai Cibalae városában jelenik meg szemeink előtt. A városka püspöke Eusebius aki a pannóniai egyháztörténetnek első ismert alakja (+257/60 vértanú) (Nagy Tibor 1939. 31.)

 

Szervezett Pannóniai egyházközösség (3-4. sz.)

Nem sokkal a Valerianus-féle üldözés után 270-280 k. már szervezett egyház községnek kellett lennie Sirmiumban is, ahol 303-ban vértanúhalált szenvedett Irenaeus szájából halljuk, hogy kora ifjúságától kezdve az orthodox keresztény hitben nevelkedett. … Keresztényeket ismerünk Singidunum, Siscia, Savaria, Scarabantia városokban a 3. sz. utolsó évtizedeiből. (Nagy Tibor 1939. 31.)

Az orthodox mellett erős eretnek kisebbségeket is találunk Pannónia déli területein. (Nagy Tibor 1939. 33.)

Pannónia már a 3. sz. végétől, de különösen a 4. sz.-ban az orthodoxia és a legkülönbözőbb eretnekségek küzdőterévé vált. (Nagy Tibor 1939. 215.)

 

Sirmium és lauriacumi érsekek alá tartozott püspökségek:

1. Mursa (Eszék)

2. Cibalis (Vinkovce)

3. Basszánó (Petrovce)

4. Siscia (Sziszek)

5. Emona (Felső-Laibach)

6. Lauriacum (Lorch)

7. Paetovio (Pettau)

8. Savaria (Szombathely)

9. Strido (Strigova, Muraköz)

10. Faviana (Bécs)

11. Carnuntum (Petronell)

12. Scarabantia (Sopron)

13. Brigetio (Ó-Szőny)

14. Sopiana (Pécs)

15. Curta (Székesfehérvár)

16. Carpis (Esztergom?)

17. Aquincum (Ó-Buda)

(A püspökségek forrása a Századok folyóiratból)

 

 

Statisztika

Most: 1
Összes: 668222
30 nap: 5891
24 óra: 222