063 Nagy Károly és az avar végjáték
== NAGY KÁROLYRÓL (768-814) ==
Karolingok uralma
- Kis Pipin király fia, Martell Károly unokája. A Karoling birodalom ők hármuk alatt alakul ki a 8. sz.-ban az arabok végleges kiverésével Galliából, a kereszténység elterjesztésével és az utolsó Meroving király börtönbe zárásával (751).
Károly és édesanyja az avar Berta legendája
- Károly Kis Pipin fia. Kis Pipin felesége pedig a nagylábú Berta, aki a hagyomány szerint egy avar király lánya. Feltehetően egy avar követjárással kapcsolatosan került a Merovingok udvarába. Itt az udvarmesternő meg akarta gyilkoltatni, hogy saját lányát adja Pipinhez feleségül. Berta megmenekül és Pipin végül feleségül vette.
- Gyermekük Berta kívánságára Kara „Ulu” = fekete ölyv nevet kapta, melyből ered a Károly név, ami pedig nyugaton nem szerepelt Martell Károlyig. (Zakar 1987. 78.)
Nagy Károly támadása (791.)
Az avarok a keresztény eszméket már ismerik, s nem a kereszténységtől való írtózás, inkább gazdasági és politikai okok magyarázzák meg Nagy Károlynak 791-ben vezetett büntető hadjáratát, amidőn Wormsban eltöltött húsvét után a "gőgös" avarok ellen "megszámlálhatatlan" seregét három részre osztva indítja el a Duna két partján és hajókon a folyón fölfelé. Senki nem állt ellen, árkokat, erősségeket ostrommal bevették, elpusztított mindent, ami útjába akadt. A király 52 napig járta körül Pannónia földjét, számtalan foglyot szedve és zsákmányt ejtve. Einhard szerint Sabarián át ment Regensburgba, ahol Fastrada császárné a hadjárat végéig reá várakozott. Útközben a császár környezetében volt Enghilramnus és Sindbertus regensburgi püspök elhunytak. Az ő feladatuk kétség kívül az avarok megtérítése lett volna.
Bártfai Szabó László 1935. 6.
Nagy Károly háborúi
- Károly több mint 50 hadjáratot vezetett, kb. felét személyesen! Ügyes diplomata, ért a közigazgatáshoz, de a meghódítottakkal rendkívül kegyetlen.
- Szászok ellen. (772-804). 33 évig harcolt leigázásukért. Tűzzel és vassal terjesztette a kereszténységet. Végül a szász előkelők a frank feudális urak oldalára álltak.
- Longobárdok ellen. A pápa kérte, de saját érdeke is ez volt. 2 hadjáratot indított az É-Itáliai nép ellen. Károly tönkre verte őket és megkoronáztatta magát a longobárd vas koronával. Az elfoglalt területeket NEM adta át mégse a pápának.
- Bajorok ellen. Megfosztotta a függetlenségüktől őket is.
- Avarok ellen Pannóniában. Elfoglalta megerősített központjukat és az avar kán palotájában hatalmas zsákmányt szerzett. Az avarok leverése után külön határőrvidéket állított fel Pannoniában.
- Szlávok ellen csak határvillongások. Egyfajta szövetség révén, adófizetés mellett, erődöket épített a szláv határon.
- Pireneusokra vezetett hadjáratok. (778-812). Megalakította a hispániai határőrvidéket.
Károly császárrá koronáztatja magát (800)
- Mikor már ekkora nagy birodalma volt elhatározta, hogy felveszi a Császári címet. III. Leó pápa érdeke az volt, hogy kiterjessze a római egyház befolyását az egész frank birodalomra ezért 800-ban megkoronázta Károlyt.
- Egy 19. sz.-i ábrázoláson a Magyar Koronával ábrázolják ezt a történelmi pillanatot.
== AVAR VÉGJÁTÉK ==
Tudun követsége (793. k.)
Tudun avar király [Az Annales Laurisensis szerint regulus quidam nomine Todanus] Lüneburgba követséget küldött a császárhoz, hogy a kialakult megtorlásoknak elejét vegye, országát és népét neki hűbérül felajánlván, s azon készségét is kijelentvén, hogy parancsára népével együtt megkeresztelkedik. IV. Károly azonban nem bízott a meghódolásban.
Bártfai Szabó László 1935. 6.
Tudun megkeresztelkedik 796.
- Krum kán délről a bolgárokkal támadt az avarokra.
- Az avar töredékek nyugatra, a Fertő-tó környékére húzódtak és fejedelmükkel Tudunnal megkeresztelkedtek.
Nagy Károly támad, Frank-avar háborúk (791-803.)
- Nagy Károly hódító szándékkal támadást indított. Három hadjáratot vezettek ellenük: 791, 796, 803. Az utolsó teljesen szétzúzta az Avar Kaganátust. (Zakar A.)
- Hiába vették fel a kereszténységet avar vezetők, a hatalmuk megszűnt.
- A hadakat Erich friauli őrgróf és Pipin vezették. (Deér 2003. 11.)
- A meghódított területeknek Nagy Károly új politikai szervezetet adott: Karinthiát Felső-Pannóniával kapcsolta össze, Alsó-Pannóniát pedig Krajnával a friauli határgrófsághoz csatolta. (Deér 2003. 11.)
- Nehéz harcok után bevették a Tisza mögötti titkos avar földvárat valamint az erődrendszerekkel biztosított pilisi várat és rengeteg kincset szállítottak el szekérszámra. Nagy Károly minisztere és krónikása szerint: „emberemlékezet óta nem volt háború melyben a frankok jobban meggazdagodtak volna.” dr. Ribáry F. 1881.
Avar követség Nagy Károlynál (805.)
Capcanus avar fejedelem kéri a császárt, adjon neki Sabaria és Carnuntum közt lakásra alkalmas helyet, mert a szlávok támadásai miatt nem tud régi helyén megmaradni. Károly készséggel teljesítette a kérést, mivel Capcanus keresztény neve Theodorus, s őt bőven megajándékozva küldte vissza népéhez.
Bártfai Szabó László 1935. 7.
Statisztika
Most: | 7 |
---|---|
Összes: | 667421 |
30 nap: | 5461 |
24 óra: | 357 |